Jau keleri metai kaip žaviuosi stoicizmu ir stengiuosi ugdyti šios filosofinės krypties bruožus savyje.
Ko gero, žaviausia stoicizme yra tai, kad tikslas yra ne mąstyti iš kur kas atsirado, klausti sunkių egzistencinių klausimų, bandyti surasti the ultimate truth ir panašiai , o gyventi remiantis šia filosofija.
Stoikų skaičiau kol kas nedaug, tik Marko Aurelijaus ,,Sau pačiam” (N. Mandela kalėjime irgi skaitė šitą). Įsivaizduok, Romos imperatorius, didžiosios dalies to meto pasaulio valdovas, kurio galia menkai ribota, pasirenka ramų, neprabangų gyvenimo būdą.
Ta knyga (veikiau knygelė) pilna to, ką tu žinai, to, ką tavo vidinis balsas tau nuolat sako, bet tu ignoruoji: ,,go, do your job, then rest”, ,,pirma padirbam, serialas po to”, ,,neik su tais draugais, su kuriais tik geri ir daugiau nieko”, ,,eik į tą būrelį”, ,,kviesk ją į pasimatymą, baily”, ,,prisidėk prie šitos iniciatyvos”, ,,pasimokyk modulio metu, o ne tik prieš egzą”, ,,mokytis groti gitara pradėk dabar, o ne ateity, kažkada”. Those things are worth thinking about.
Aišku, žiūrėjau visus šituos filmukus.
Vienas pagrindinių stoicizmo principų yra teiginys, kad vieni dalykai nuo mūsų priklauso, o kiti ne – ir dėl tų nėra ko pergyventi. Might sound dull, bet man ši idėja leidžia atsikratyti juntamos dalies naštos. Hmm, ko gero, būtų teisinga sakyti, kad stoikai ,,neapsikrauna”.
Tokių principų stoicizmo filosofijoje yra dar ir daugiau. Manau, kad turime ko pasimokyti iš jos.
Dar keletas fantastiškų citatų:
Fun fact: garsiausias visų laikų stoikas – Žmogus voras.
Matei The Shawshank Redemption? Andy Dufresne yra gryniausias stoikas, kokį esu kada matęs filme. Vyras darė viską ką gali geriausio nepaisydamas sąlygų, kurios buvo labai varžančios. Gilesnė analizė čia.
And that’s that.