Pradžia » Apie homunkulus

Apie homunkulus

Homunkulas tai tarsi mūsų kūno atvaizdas smegenyse. Tai mažas žmogelis (ką žodis homunkulas ir reiškia) reprezentuojantis kokia didelė smegenų žievės dalis yra atsakinga už tam tikrus mūsų kūnų regionus. Keista, bet homunkulas atrodo visiškai kitaip ne mūsų fizinis kūnas, kitaip tariant, mūsų smegenų manymu, mūsų kūnai atrodo štai taip:

Daug dėmesio rankoms, lūpoms ir liežuviui. Tai jautriausi (sensorika) ir geriausiai valdomi (motorika) mūsų organai,

Nors pastraipoje viršuje naudojau vienaskaitą, bet homunkulai yra du: sensorinis ir motorinis. Skiriasi jiedu labai nežymiai. Sensoriniame daugiau dėmesio lūpoms ir yra vietos pilvo organų jutimams, ko nėra motoriniame. Tai, mano supratimu, paaiškina, kodėl galime jausti, kai skauda skrandį, bet jo pajudinti – ne. Na taip, skrandis neturi valingai valdomų raumenų tai dar ir dėl to.

Dar vienas skirtumas: homunkulai randami skirtingose smegenų žievės vietose ir jie yra poriniai. Tad turime dvi poras abiejų.

Kiekvienas homunkulas yra atsakingas tik už vieną kūno pusę ir, beje, už priešingą! Kairė už dešinę ir atvirkščiai. Tad, jei, kada pamatytumėt insulto ištiktą žmogų su paralyžiuota dešine ranka ir dešine veido puse tai galite drąsiai teigti, kad insultas įvyko kairiajame pusrutulyje. Tiesą sakant, netgi galite pasakyti, kurioje arterijoje insultas įvyko (t.y. kuri buvo užkimšta, nes insultas įvyksta arteriją užkimšus). Už homunkulo maitinimą ten, kur randasi ranka ir veidas yra atsakinga vidurinė smegenų arterija. Už matinimą ten, kur koja – priekinė. Visas šis žinojimas turi didžiulę klinikę reikšmę. Neurologas ištyręs pacientą dažnai jau įtaria, kurioje smegenų vietoje problema ir tada jau atitinkamai ieško patologijos smegenų MRT vaizduose.

Tai tiek su įžanga, kuri gavosi ilgesnė nei dėstymas. Neseniai šiek tiek keliavau ir mane didžiai nustebino mieste pamatyti vaikų piešiniai, kuriuose rankoms ir veidui skiriamas didelis dėmesys, tarsi ketverių Liucija ar šešerių Pau intuityviai žinotų, kas yra homunkulas. Tai kone neįtikėtina. Tik pažvelkite: liemuo, kojos, žastai, dilbiai ir kojos visiškai palikti antrame plane, visai kaip homunkule.

Bandau daryti išvadą, kad mūsų kūnai atrodo kaip homunkulai ne tik mūsų smegenų (t.y. pasąmoningai), bet ir mūsų pačių (sąmoningu) manymu.

2 thoughts on “Apie homunkulus”

  1. Nenoriu pasirodyti nepadorus. Bet o kaip yra su mūsų apačia? Gi moterims vienas toks iškilimas ten, yra kogero pati jautriausia kūno vieta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *