Praėjus savaitei po diplomų įteikimo jau sukiojausi Jonavos PSPS (priėmimo – skubiosios pagalbos skyrius).
Darbinimasis
Šitai šitoje sferoje vyksta kiek kitaip nei kitur. Tokį dalyką kaip CV gali pamiršti. Neprireiks.
Paskambini, pasakai, kas esi, kad turi med. gydytojo licenciją ir gauni atsakymą: ,,Atvažiuokit, įdarbinsim!”. Taip buvo man Jonavoje bei Kėdainiuose, taip buvo mano draugams Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Panevėžyje. Jeigu dar gali dirbti ir šiokiadieniais (rezidentai negali arba gali sunkiai) tai išvis…
Darbas
Eiga yra tokia (95% atvejų):
GMP atveža arba pacientas atkeliauja pats —> seselės priregistruoja, išmatuoja AKS (arterinį kraujo spaudimą), ŠSD (širdies susitraukimų dažnį, t.y. pulsą, temperatūrą, saturaciją (deguonies prisotinimas arteriniame kraujyje) —> aš apklausiu, apžiūriu pacientą, paskiriu tyrimus, vaistus —> laukiam tyrimų atsakymų, juos vertinam —> paskiriam dar kažką arba leidžiam namo arba stacionarizuojam
Likusiais 5% atvejų:
Prie paciento galiu prieiti minėtam algoritmui dar nepasiekus manęs, o kartais seselės ir savavališkai neprašytos paima kraują tyrimams, užrašo EKG (elektrokardiogramą) etc.
Kompetetingumas
Čia aš atstovauju tuos, kurie yra tiesiai iš universiteto išlipę ir niekad skubia medicina pernelyg nesidomėjo.
Viskas nauja ir kone neaišku, kur ir kaip panaudoti žinias, kurias išmokau universitete.
Kada skirt analginą, kada ketonalį? Priėjus seselė klausia į veną ar į raumenį? Atsakau: ten kur dažniausiai leidžiat. Žmogus dūsta jau kone savaitę tai ar gali čia būti PE (plaučių embolija) ir ar daryti D-dimerų tyrimą (trombozei nustatyti skirtas tyrimas)? Žmogui tik šiek tiek maudžia krūtinę tai ar daryti troponino tyrimą (širdies raumens pažeidimui nustatyti)? Pacientui saiki hiperkalemija (per didelis kalio kiekis kraujyje) tai ar skirti jam visus hiperkalemijos gydymo rinkinio vaistus, ar tik kažkuriuos? Žmogui žvėriškai skauda nugarą… Ką išvis skirti nugaros skausmui malšinti? MI (miokardo infarktas) skausmo malšinimui, žinau, mokėmės, kad skiriamas morfinas, anee? Taip, bet man buvo pasakyta naudoti silpnesnius vaistus, nes minėtasis prieš tai turi savų pavojų. Tad, kadangi realybėje viskas kiek kitaip ir atskiri skyriai turi savų gydymo ypatumų, nebesu tikras, kada galiu pasikliauti savo miglotais prisiminimais iš uni.
Paskaitose nekonspektuodavau ir viską po egzamino tuoj pat pamiršdavau, dabar dėl to kenčiu. Jei reiktų kartoti viską iš naujo…daryčiau tą patį.
Kadangi dirbu vienas tai mokytis belieka iš interneto ir per messenger’į klausinėt kolegų. Niekas už nugaros nestovi ir nepatvirtina, kad darau gerai. Už šią prisiimamą atsakomybę man ir moka. Tikrai ne už mano dabartinius menkus įgūdžius.
Visgi kiek sumelavau, mokausi taip pat iš kartu budinčių gydytojų, su kuriais galiu į sveikatą konsultuotis bei iš seselių. Iš jų mokaus ir bendravimo įgūdžių. Paklausau kaip bendrauja jos ir stengiuos taip nedaryti. Pacientams jos nuolat ,,skaito moralus”, apšaukia ir bendrai nemaloniai treat’ina. Nepykstu dėl to, gal ir gerai, kad jos daro skyrių vieta, į kurią nesinori grįžti. Tegul mažina nereikalingų pacientų skaičių. O jis didelis.
Atfutbolinimas
PSPS yra ligonio kelio pradžia atvykus į ligoninę (hence P for priėmimo), bet nekiekvienam lemta būti priimtam. Čia egzistuoja keletas saugiklių (sakyčiau ,,filtrų”, bet man arčiau širdies ,,saugikliai”, nes tai labiau įkūnija personalo nenorą priimti pacientą). Tai GMP (greitoji med. pagalba), seselės ir ŠG (šeimos gydytojai).
ŠG čia pasitarnauja kaip tas, kuris įvertina ar atvykęs pacientas gali gydytis ambulatoriškai ir ar nėra reikalo siųsti jį iškart į PSPS esant ūmiai patologijai.
Seselės geba ,,atfutbolinti” jau į skyrių nedrąsiai užėjusį pacientą. Nesupraskite neteisingai, jos tai daro net rečiau nei reikia.
Klasiniai pavyzdžiai: girtuokliai, kuriems bloga ir kurie tikisi, kad jie bus nemokamai išblaivinti, asociumai, kurie lankosi PSPS 3k./sav, kelias savaites trunkantis kelio skausmas (kodėl nesitiriama per ŠG?), tiek pat trunkantis galvos, pilvo, dar koks nors skausmas, maudimas, svaigimas ar kitas nusiskundimas, kuris nėra nei pakankamai stiprus nei pakankamai ūmus skubiai pagalbai teikti.
GMP turi panašius gebėjimus kaip seselės, bet jie yra kiek mažiau suinteresuoti juos panaudoti, nes pas žmogų į namus jie jau atvažiavo, pamėtėti iki ligoninės nesunku. Seselės čia stengiasi labiau, nes nepavykus ,,atfutbolinti” pačioms teks dirbti su pacientu. Viena priėmimo gydytoja net gyrėsi, kad yra ,,išdresavusi” brigadas ir kuomet ji budi – jai ,,šūdų” neveža, nes jos prisibijo. ,,O tau” – sakė ji – ,,veš…” Bet man nesvarbu, nes aš dar ,,šūdo” nuo gero daikto nediferencijuoju.
Aš ir personalas
Poste sėdžiu kartu su seselėmis, esant reikalui skambinu ar kviečiu kolegas gydytojus specialistus konsultuoti.
Bendrų temų neturime, nes aš bent dvigubai jaunesnis, išskyrus pasibėdavojimus, ,,Ko čia tie pacientai su savo neskubiomis problemomis ar nepakankamai aukštais spaudimais laksto?..”
Kėdainių PSPS (priešingai nei Jonavos) viskas pildoma ranka (nepaisant to, kad naudojama ta pati el. sistema). Tai Kėdainiuose su sesele, abu virindami parkeriais kaip pašėlę, smagiai keiksnojame popierizmą. Radęs progą užsiminsiu vedėjai, kad REIKIA pereiti prie dalykų darymo elektroninėje erdvėje, bet šią mano idėją seselė šnairuodama pakomentavo taip: ,,Tu pažiūrėk kiek vedėjai metų.”
Labai malonu būna, kai patyręs personalas pasiteirauja: ,,Na, kaip? Jau nebebaisu?”, ,,Na, jau šviesiau akyse?” ir po to priduria, kad ,,es muss sein“. Tikiuosi, nepamiršiu ir aš dėmesio parodyti jaunesniems, kai būsiu jų amžiaus.
Su gydytojais specialistais viskas irgi yra gerai, jokių neigiamų komentarų nesusilaukiau (jų susilaukiau tik iš kitų priėmimo gydytojų ir juo tų komentarų daugiau, juo geriau), ne vienas skyrė dėmesio ne tik kaip konsultantas, bet ir kaip dėstytojas. Jiems gi verta mane paedukuot, gi, tuomet rečiau juos kviesiu.
Kritika
Jos sulaukiu tiek iš vedėjos, tiek iš vyresnių kolegų. Nepergyvenu, stengiuos įsiminti. Tiek apie kritiką.
Neseniai gavau pirmą pagyrimą, pasitikėjimas savo gebėjimais pamažu kyla kaip ir patys gebėjimai.
Disclaimer:
Čia jis reikalingas, nes nedovanočiau sau sudaręs neteisingą įspūdį apie PSPS darbą pradirbęs ten taip trumpai, tad atsakomybę norėčiau kiek nusimesti.
Visas šis straipsnis yra mano keturių savaičių PSPS išdava, tad būtina jį vertinti atitinkamai. Nevertinu jo kaip tikslios apžvalgos, tai labiau mano noro rašyti ir dalintis padarinys.
Tiesa, kad gydytojai pergyvena visas ligas, apie kurias mokosi? 🙂
😀 tiesa tiek, kiek anekdote būna tiesos. Pamenu kaip antrame kurse sužinojęs, kad maišeliai po akimis būdingi inkstų sutrikimams, įtariau, kad man kažkas negerai su inkstais. Dabar tai juokinga, nes iš vieno požymio spręsti gali NIEKO 😀