Pradžia » FIRE paradoksas

FIRE paradoksas

Kalbant apie FIRE nuolat akcentuojamas taupymas, o štai pajamų didinimas susilaukia, ganėtinai nepelnytai, mažiau dėmesio.

Viena iš to priežasčių yra ta, kad sutaupytas euras greitina FIRE siekimą labiau nei uždirbimas vienu euru daugiau. Kitaip tariant, siekiant FI yra vertingiau sutaupyti vienu euru daugiau, nei uždirbti vienu euru daugiau.

Rezultatas akivaizdus, bet vietos duskusijoms yra.

Galima ginčytis, kad yra lengviau 1€ daugiau uždirbti, nei 1€ mažiau išleisti. Beje, matematiškai teisingiau duotuoju atveju ginčytis, ar lengviau 2,04€ daugiau uždirbti ar 1€ daugiau sutaupyti (nes 50€ išleidžiantis turi uždirbt 102,04€, kad turėtų 51% taupymo normą, kaip kad turi 49€ išleidžiantis ir 100€ uždirbantis).

Didelės praktinės reiškmės tame nematau. Tai tik padeda iliustruoti taupymo svarbą FIRE filosofijoje ir padeda suprasti, kodėl tik dalį atlyginimo kėlimo (lygią ar mažesnę nei taupymo norma) yra protinga skirti gyvenimo kokybės gerinimui siekiant FIRE. Bet kuriuo atveju siektina tiek daugiau uždirbti, tiek mažiau išleisti.

3 thoughts on “FIRE paradoksas”

 1. Taip. Skursk 30 m. ir įgysi teisę skursti dar 30. Kita vertus prie normalių pajamų ir asset’o pajamų, nekvailiojant su išlaidomis galima labai padorų gyvenimą susikurti. Tik nesuradikalėkit. Kitaip tapsit panašūs į šykščius pensinikus dar jaunystėje.

 2. Taupymo galimybės yra ribotos, uždarbio galimybės ne. Tad taupantis anksčiau ar vėliau pasieks ribą, besistengiantis didinti pajamas – ne.
  Tad pastaruoju variantu ir naudojuos.

 3. Paoponuosiu šiek tiek. Išvada teisinga, jeigu end goal yra saving rate % ar lean fire. Jeigu end goal yra didesnis portfelis ir daugiau susitaupyti pinigų (tikrų eurų, o ne % nuo kažko), tuomet abu scenarijai gali turėti vienodą rezultatą, bet, kaip pats sakei, 1 Eur uždirbti yra lengviau nei 1 Eur sutaupyti.

  Kalbu apie lifestyle inflation. Jeigu uždirbu 1000 Eur ir sutaupau 200 Eur. Staiga pradedu gauti 1,500 Eur. Aš, kaip FIRE jau atradęs asmuo, galiu visus 500 Eur atsidėti taupymui ir per mėnesį sutaupyti 700 Eur (taupymo norma 46%). Kita vertus, tu gali susimažinti savo išlaidas ant 500 Eur ir gyventi ant 300 Eur, susitaupant 700 Eur (taupymo norma 70%).

  Sumą sukaupsime vienodą, tad jeigu tikslas suma – tarkime, kad buto pirkimui ar namo įsirengimui, skirtumo kurį variantą pasirinksi (taupyti ar daugiau uždirbti) nėra. Bet, be abejo, jeigu tikslas yra FIRE, įprotis gyventi su mažomis išlaidomis (ir dideliu taupumo procentu) leis tai pasiekti greičiau.

  Kaip ten bebūtų, teisingas atsakymas, kaip ir visur – balansas. :))

  Abu pasiektume tą patį rezultatą

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *