Rašiau apie ydą teisintis, savaime gimė mintis pamąstyti apie skundimąsi.
Ši paskaitos ištrauka tarnaus kaip rašinio stuburas.
0:22 – 0:55 – Jordan Peterson (toliau JBP) kalba apie vidinį balsą, kuris nepraleidžia momentų, kuomet netiki tuo ką pats sakai. Man taip būna visuomet, kuomet skundžiuosi ar teisinuosi, todėl manau, kad verta šių ydų kratytis.
1:18 – 2:00 – JBP kalba apie ,,susirikiavimą” (align). Tiesiog instinktyviai jaučiu, kad tai yra siekiamybė ir todėl įtariu, kad verta siekti to, t.y. klausyti vidinio kritiko, klausti savęs ,,ar nemeluoju?”, ,,ar nesiteisinu?”, ,,ar tai mano mintis?”, ,,ar tikiu tuo ką sakau, ar tik bandau laimėti diskusiją?”.
2:52 – 3:30 – profesorius pastebi, kad pradėjęs įdėmiai klausyti vidinio kritiko, suprato, jog 95% to, ką jis sako yra apgailėtina. Naudojama metafora su negyva mediena,sausuoliu (deadwood), mano atveju, yra be galo tiksli. Išties – ėmęs save stebėti, pajaučiau, kad galiu dalį savęs ,,sudeginti”, liks neperdaug, bet pakankamai. Visgi, pridursiu, kad nustojus skųstis bendrų temų skaičius su pašnekovais sumažėja.
Vėlgi, nesiskųsti stengiuosi jau, ko gero, apie dvejus metus, tad yra tekę išgirst pastebėjimų iš žmonių, kad atrodau ,,neverkiantis” ir ,,medinio veido”, nors išties, tiesiog neleidžiu sau skųstis. Galbūt kažkiek esu ,,senos kartos”, kai vyrai turėjo neverkt. Except I do. In private.
5:19-5:52 pateikiamas atsakymas į klausimą, ,,Kodėl nesiskųsti, kodėl nesakyti to, kas mane daro silpnu?”. Šitai įsikirto manyje: ,,<…> you’re doing this in order <…> to leave everything that you don’t have to be behind.” Gyslomis jaučiu, jog tai tiesa!
Nuo šiol stengsiuos omeny turėt ne tik skundimąsi, bet ir apskritai mane, savo ir kitų akyse, silpninančių dalykų sakymą.
P.S. Nuostabu kad rašant šias negausias įžvalgas pavyko atrasti šį tą, ko iki tol nepastebėjau – jog orientuotis verta ne tik į skundimąsi, bet ir į visų kitų dalykų, kurie nepadeda man tapti stipresniam, sakymą. Tiesą sakant, to ir tikėjausi pradėdamas rašyti, t.y. dėlioti savo mintis ir požiūrius į lentynėles bei pastebėti kažką naujo, rodos, mano jau tyrinėtose temose.