89 metų Frau Schmulken-Rumzel, kurią keliskart praeitą savaitę ištiko dešinės kūno pusės hemiparezė t.y. jėgos sumažėjimas vienoje kūno pusėje sako man:
-Viską atleisti, iškart užmiršti ir už nugaros palikti – tik tiek aš tau galiu pasakyti.
Gyvenimiško patarimo neprašiau, bet nereiškia, kad gauti nenorėjau. Norėjau ir noriu visada. Ypač iš puikios fizinės būklės ir kaip vokiečiai sako, pasididžiuotino amžiaus (stolzes Alter) damos. Minėtoji tikrai įstabiai išsilaikiusi, girdėjau, vis dar vadovauja kažkokiam viešbučiui.
Nuoširdžiai padėkoju už pasidalinimą patirtimi, pažadu apie tai pamąstyti ir tęsiu savo rytinį kleine Visite pas pacientus. Beje tikėtiniausia pacientės nusiskundimų priežastis yra taip vadinamas praeinantis smegenų išemijos priepuolis, PSIP, tarptautinėje arenoje trumpinamas TIA, transient ischemic attack, transient ischämische Attacke.
Nepaslaptis esu pradedantis medikas Dingsbums mieste, Vācijoje. Žodį Dingsbums tenais vartoja tada, kuomet pamirštamas koks nors pavadinimas, bet iš konteksto ir taip bus aišku kas tai, arba kai tingi sakyti kokį ilga žodį ar pavardę. Pavyzdžiui, nori pasakyti paroksizminis prieširdžių virpėjimas, paroxysmales Vorhofflimmern, bet pamiršti žodį Vorhofflimmern. Tuomet gali sakyti paroxysmales Dingsbums. Labai smagus žodis, galintis įvairiomis progomis praskaidrinti dieną. Šit minėta Frau Schmulken-Rumzel ilga, fikcine pavarde kasdienybėje gyd. kabinete gali tapti Frau Dingsbums.
Sekantis Opfer (vok. auka, taip kartais juokais vadinami pacientai) Herr Brinkmann jau dvi savaites brinksta lovoje kasdien gaudamas trijų rūšių antibiotikų. Šefas taip ir sako: ,,wir lassen ihn noch ein bisschen bei uns schmoren”, suprask leisime jam dar kiek pasitroškinti. Ką jis veikia su antibiotikais pas neurologus paklausite. Na, atvažiavo jis dėl įtariamo insulto, o liko dėl išsvysčiusio sepsio.
Tokių atvažiuojančių dėl vieno, o liekančių dėl kitko pasitaiko. Štai Herr Mohrengimpel atvažiavo dėl įtariamo pirmo epilepsijos priepuolio, kas yra gan greitai išaiškinama ir sutvarkoma, bet liko jis laukti Herzschrittmacher implantacijos. Suprask – širdies ritmo darytojo. Vokiški sudurtiniai žodžiai kartais tikrai būna tokie – tiesiai šviesiai. Bluthochdruck – kraujo aukštas spaudimas. Ai, nors pala, ir lietuvių kalbai panašus principas galioja. Nors gi vis vien kartais apima nuostaba, kai paimi du rodos ne itin derančius žodžius, juos sujungi, panaudoji ir po to žodyne randi, kad tai yra visiškai legit žodis.
Liftu pakilus į trečią aukštą, kur įrengta Privatpatienten Station (skyrius, kuriame guldomi tik ligoniai turintys privatų draudimą) manęs laukia 91 metų Herr Volkstau į ligoninę atvykęs pasiųstas dukros dėl galvos skausmo. Neurologinio ištyrimo metu paprašau man paspausti abi rankas, kad patikrinčiau jėgą. Pasirodo diedo būta stipraus, šis suspaudžia man pirštus taip, kad šie sutraška. Kiek susigėstu savo gležnumo, bet po valandos Chefarzt‘ui (skyr. vedėjas) kartojant ištyrimą jojo pirštai taip pat sutraška. Serotonino lygis atsistatė (suprask, pasitikėjimas savimi grįžo). Pažintis be galo trumpa, galvos skausmas praėjo nespėjus pradėti gydyti ir pacientas, patikintas, kad nėra jokių grėsmių, nusprendžia grįžti į gyvenimą. O kiek jis man visko palinkėjo: ir pritapti, ir sėkmės profesiniame gyvenime, ir dar kažko.
Užsieniečiui labai smagu, kai vietinis pagiria, padrąsina, paskatina, paklausia iš kur esi (o ne bando atspėti, nes spėjimų apart Rusijos jie nelabai turi). Beje, bent mano sutiktų ponų ir ponių geografinės žinios, manau, yra iš esmės apgailėtinos. Tik apie pusė sutiktų žino, kur yra Lietuva, klausia ar čia ta pati valstybė kaip Latvija (o kur yra Latvija jie žino geriau, nors Livonijos ordino jau kone 500m. kaip nebėra), nežino, kad priklausome ES, kad turime savo kalbą.
Lankau 64-erių Herr Heineken sergantį alkoholine polineuropatija, t.y. nervų pažeidimu sukeltu perteklinio alkoholio vartojimo. Jo eisena plevėsiška, nors savimi pasitikinti (savo laiku vadovavo įmonėms). Judesiai dažnai netikslūs, spausdamas lifto mygtuką vos nepargriūna. Kognityvinės savybės (galimai dėl kitų priežasčių nei alkoholio vartojimas, pvz., beprasidedanti demencija) irgi kiek aprūdijusios, jis ilgai ieško žodžių, negeba susitelkti. Žodžiu smegenikės jau kiek pakepę. Buvęs solidus visuomenės atstovas dabar pasakojasi, kad žmona reiškia nepasitenkinimą, jog dabar viena uždirba pinigus (irgi vadovaujančias pareigas užima). Moralas turbūt būtų toks: alkoholis nėra optimalus anksiolitikas (vaistas nerimui mažinti).
Guvus 80-ies Herr Boer jau nori namolio, jau pabodo troškintis. Žmogus pasakojasi kaip nori į sodą. Atvykusi dukra protestuoja. Linkstu pritarti, nes viena iš keturių žilę maitinančių arterijų yra aklinai užsikišusi, o dar dvi smarkiai susiaurėjusios. Laukti kraujagyslių chirurgo konsultacijos sode neskamba kaip labai saugus variantas. Visgi kartais tikrai norisi rinktis mažiau saugų kelią ir greičiau, pilnai nesuremontavus išleisti senos palangės kaktusus gyventi gyvenimo toliau, kurio nekiek jau ir belikę.
Herr Lauda buvęs karys, sako buvęs dislokuotas Rukloje ir klausia ar aš ne iš ten, manyk, Rukla – mūsų didmiestis. Paklausiu ar egzistuoja galimybė užsieniečiui tarnauti Vokietijos Bundeswehr. Gal kažkam akivaizdu, kad tokios galimybės nėra, bet man nebuvo.
Lauda atsiprašo, kad šaukia, priduria, kad ne iš pykčio, o todėl, kad kaire ausimi prikurtęs. Sudėtingas atvejis: svaigimas, nistagmas (tam tikras akių trūkčiojimas), pykinimas, minėtas kurtumas. Lyg koks neaiškios kilmės encefalitas, manęs dar prašau neklauskit, aš tik pradinukas, bet Lauda klausia. Ak, sunkūs būna šitie pokalbiai, kai pasakoji pacientui, kad tiksliai nežinome priežasties ir skiriame terapiją aklai (empiriškai), tikėdamiesi pagerėjimo. Medicinoje netrūksta ir būklių kuomet priežasties pašalinti nepavyksta, ją galima tik pristabdyti. Kad ir minėtos polineuropatijos atveju, pakepusių nervų – šiandien turimomis galimybėmis neatstatysi.
Toliau keliuosi į Stroke Unit, t.y. dvi palatos, kur guldomi tik pacientai su šviežiais insultais. Apytikriai 65-erių (amžiaus niekada neatspėju) Herr Dingsbums patyrė insultą kairiosios vidurinės smegenų arterijos baseine, vadinasi nebevaldo dešinės kūno pusės (Hemiparase rechts). Taip, teisingai, kairysis pusrutulis atsakingas už dešiniosios pusės sensoriką ir motoriką. Kone neįtikėtina, bet ponulis nuotaikos nepraranda ir, kad ir puse burnos, bet vis vien šypsosi, ima savo dešinę ranką kaip mėsgalį kairiąją, bando pajudinti pirštą. Įdomu, kiek buvusios funkcijos pavyks atgauti ir ar išmoks jis vaikščioti iš naujo. Kaip suprantu, tai priklauso nuo smegenų reorganizacinių savybių. Insulto nepaveiktos smegenų sritys gali perimti žuvusios smegenų dalies funkcijas. Kuo jaunesnis žmogus, tuo reorganizacinės savybės geresnės. Na, matysim.
Keista kaip eidamas į kiną čia vis tikiuosi girdėti originalo kalbą ar bent turėti subtitrus. Žiūrėjau ,,Tenet”, buvo keblu. Ir ko man reikėjo ten vilktis penktadienio vakarą po darbų, kai galėjau ramiai eiti savaitgalį? O dar kaukę pamiršau… Bet nepalyginsi su tuo kai 2018m. žiūrėjau ,,Deadpool 2″ – salėje juokėsi, rodos, visi išskyrus mane.
O dabar jums leidus einu žiūrėti pustrečios valandos trukmės Dr. Najeeb’o paskaitos Youtube apie pamato branduolius. Žadėjau indų kolegų paklausti ar žino jį (beje, Dr. Najeeb tai garsus dėstytojas Youtube dėstantis bazinį medicinos kursą), bet gerai, kad pasidomėjau ar jis tikrai indas. Pasirodo ne, pakistanietis. O Indija su Pakistanu lyg nesutaria. Stengiuosi privengti tokių temų, nes nežinau, kaip kas reaguos. Pvz., Oberarzt Lužin (vyr. gydytojas) yra rusas, tad iš pradžių buvau linkęs būti atsargiu. Laikui bėgant sužinojau, kad jis 20m. gimtinėje nebuvęs, žino Sabonį, nėra Putino rinkėjas ir linki Baltarusijai sėkmės, bet sakė nemanąs, kad jai pavyks, ką tai iškovoti. Nė neįtariau, kad kada kultūriškai man artimiausias žmogus 20 km spinduliu bus meškos sudėjimo rusas.
Labai įdomu.
Manau pasitobulinęs ir įgijęs patirties, galėsi tikrai neprastą pusiau biografinį romaną sukalt.
Net ir paprastas įvykių aprašymas skaitosi tikrai gerai. Manau, kad bent vienam tikslui (išmokti sklandžiai dėlioti mintis ar kaip ten rašei) blogo rašymas bus tikrai pasitarnavęs.