Praeitame rašinyje minėjau, kad norėčiau, jog žmogus prieš patardamas gautų potencialaus recipiento ,,leidimą” klausimo ar paskatinimo forma. Noriu išsiplėsti, pavyks tai ar ne.
Pats šio principo laikausi ir dievinu, kuomet sutinku žmones taip pat jo besilaikančius. Bendraudamas su tokiais asmenimis jaučiuosi išklausytas (nes jie nesako: ,,O tu paklausyk kaip man yra buvę…”), jų patarimai būna apgalvoti ir supratingi, o ne: ,,Mesk rūkyti, pradėk sportuoti” or other simplistic kind of stuff. Jie supranta, kad abu minėti pavyzdžiai ir apskritai, bet koks menkas pokytis kasdienybėje yra nelengvas žygdarbis.
Geras, įsimenantis patarimas yra didis menas. Tokių patarimų, teisybės dėlei sakant, daugiau gaunu youtube nei realiam gyvenime. Sunku klausyti gerai pažįstamų bendraamžių patarimų. Gi puikiai suprantu, kad jie neką daugiau už mane teišmano. Žymiai lengviau klausyti nepažįstamo youtube dėdės, juk nežinai, kur jo silpnybės.
Galėčiau klausyti dėstytojų (tiksliau ,,galėjau), netrūko tokių, kurie norėjo ,,pacoach’inti”, bet, tiesą sakant, tokių, kurių norisi klausyti LSMU sutikau 2-3 ir su tais pačiais teko turėti vos kelias paskaitas (tame universitete dėstytojai, su kuriais praleidi daugiausiai laiko yra ne mediciną dėstantys, o anglų kalbą).
Sunku gauti naudingą patarimą. Nepaisant to, klausinėju daug ir klausinėju visų – kompetetingų ir ne. Laimiu du dalykus: pašnekovo simpatijas ir naują perspektyvą. Pralaimiu dalelę statuso (nes prašantis patarimo nusižemina (neturiu omeny blogosios žodžio prasmės) ir turiu labai įdėmiai vertinti patarimą, nes didžioji dalis jų būna generalizuoti, ,,tinkantys visiems atvejams, netinkantys nei vienam”.
Žmonėms patinka, kai jų klauso, kai kažkas įsijaučia į jų kailį. Patikti žmonėms yra gerai, tai atsiperka. Patarimų taupymas padeda tai pasiekti. Tiesiog automatiškai, nepatariant tu klausai. Klausai–>Patinki, Patinki–>Kažkada gauni galimybę iš to žmogaus.
Patarimus duokime tik tada, kuomet jų prašoma.